X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

زیر ساختهای هویتی خشک

محمود روزی جمعه 15 اردیبهشت 1396 @ 23:33 چاپ

زیرساختهایی که شمرده میشود بخش کوچکی از هویت مارا در بر میگیرد

1-قلعه:نماد مقاومت -جنگاوری و الگوی تنازع بقای مردم ماست.

همانطوریکه میدانیم ابتدا نیاکان ما در کنار رودخانه  فصلی خشک سکنا داشته اند سپس بخاطر طغیان احتمالی رودخانه و یورش های گاه و بیگاه بیگانگان ،خود را به بلندی یعنی قلعه رسانده اند.ودر آنجا مسلح وشباهنگام به نگهبانی میپردازندودر طی دوران اجانب را کشته و خود جان باخته اند.

2-حفر کانال یا سوق بین قلعه و کاریز خشک بطول نزدیک به یک کیلو متر:این نماد سختکوشی و تلاش برای زندگی کردن وداشتن امید به آینده و استتار.

  

3-ساخت پل با قدمت بیش از نیم قرن:نماد پیش بینی و پیشگویی و خلاقیت و تلاش برای خروج از بحران سیل.

4-بند آغول:از ساخت و تخریب آن اطلاع دقیقی در دست نیست . و این نماد آبادانی و رونق کشاورزی است.

5-وجود آس های متنوع(آبی-بادی - دیزلی): اینها نماد توسعه - کارآفرینی و کار گشایی است و وابستگی کل منطقه به خشک را میرساند.

6-آرامگاه سراینده بزرگ بنام میرزا کوچک:در دهه شصت مقبره اش تخریب و بجای آن کودکستان ساخته شد.سالیان سال روز عاشورا در جوار مرقد وی برگزار میشد.روحش جاویدان و یادش گرامی باد.

7-مسجد ستونی و قدیمی خشک(  نزدیک به یک قرن):نماد پلورالیزم مذهبی و کثرت گرایی در خشک است و نیاکان ما recpect to the another tareqhas را به شایستگی به نمایش گذاشته اند.

8-مدرسه قدیمی (1319):نماد فرهنگی است و تاثیر شگرف آن بر خشک و منطقه بر هیچکس پوشیده نیست. برماست که برای مرمت و نگهداری آن چاره ای بیندیشیم که بیش از این تخریب نگردد.تا میانه دهه 60دانش آموزانی از سده- گازار-مهمویی- برکوک- شوراب - میریک- اوجان -بنخونیک- روشک- سینیدر-کلاته بالا-کلکیخ-زمانی- کلاته رحمانی-جنت آباد-کرشک در خشک درس میخوانده اند.

9- خانه های گنبدی کلان:نماد معماری پویا و نیایش.

10-جیمخانه:

11-فرهنگ و دانش ژرف:

12-وجود شخصیت های تاثیر گذار:

تورا ای کهن بوم دوست میدارم،تورا ای گرامی وطن دوست میدارم،تورا ای زادگاهم ای خشک ای همیشه جاوید ای پیشینه قهرمان دوست میدارم.ادامه دارد.


دیدگاه های این نوشته : 0
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.